Logowanie Google+ Logowanie Rejestracja

Poszukujemy moderatorów, nie czekaj, złóż podanie już teraz: KLIK

Farmer z Michigan
Po dłuuugiej przerwie od Farminga powróciłem, znów do 17-stki bowiem 19-stka mnie nie przekonała. 
W tej serii opowiadań, które będę tworzyć z przyjemności, a nie z musu aby temat się kręcił, skupie się na gospodarstwie w Stanach zjednoczonych, miła odmiana i odskocznia od naszych Polskich tematów :Tongue , niejako spróbuje przelać tutaj moją wiedzę na temat gospodarstw w USA, wiem to głównie z książki no i filmów na Youtube. Wybaczcie, jeżeli screeny jakością nie powalają i wyszły dosyć ciemne.

Nazywam się Franklin Petersky, mam 33 lata i jestem wnukiem Polskiego imigranta który w latach 30-stych przyjechał do Chicago, a mój ojciec wykupił tą właśnie farmę od pary starszych ludzi. Moją farmę prowadze we wschodnim Michigan wraz z moim bratem i żoną, na obszarze który jest pofałdowany i zalesiony, oprócz tego jest mnóstwo małych rzek dolotowych do dużego Jeziora Michigan na północy, teren jak i krajobraz bardzo przypomina Europę również klimat jest taki sam. 
[Obrazek: fs-Screen-2019-04-29-08-38-15.png]
Mój areał jest typowy dla tego rejonu i wynosi 180 akrów (72 hektary), czy to dużo czy mało?, jak na Michigan i wschodni obszar Stanów Zjednoczonych to typowy areał dla typowego Gospodarstwa, nie ma u nas tych mitycznych farm które mają kilka tysięcy hektarów, trzeba również pamiętać, że pola w USA są scalone i położone dookoła samego gospodarstwa, ktoś może mieć zaledwie 80 akrów, ale w dużych kawałkach pól, przez co wydaje się że ma 120. U nas Farma o powierzchni 250 akrów to już całkiem pokaźny majątek.  
[Obrazek: fs-Screen-2019-04-29-08-38-43.png]
Co uprawiam?, zboża, jęczmień, pszenice, kukurydza oraz rośliny przemysłowe jak rzepak i soja. Do tego dochodzą ziemniaki. Pokaźny obszar zajmują również użytki zielone.  
[Obrazek: fs-Screen-2019-04-28-09-38-57.png]
Oprócz tego jestem współwłaścicielem hodowli bydła, która wynosi 200 sztuk różnych ras, mięsnych i mlecznych. To właśnie dla nich przeznaczam użytki zielone i kukurydzę. 
[Obrazek: fs-Screen-2019-04-29-08-37-32.png]

A jaki posiadam tabor maszynowy?, jak widzicie dosyć stary, ale nadal niezawodny, jeśli ktoś się spodziewał zaawansowanych technicznie maszyn to się mylił, w Stanach wbrew panującym w świecie mitom, nadal wykorzystujemy sprzęt z lat 1970-1990.  
Mam 4 ciągniki, widoczne na zdjęciach, 1 kombajn oraz wszelki sprzęt pomocniczy.  
[Obrazek: fs-Screen-2019-04-29-08-36-21.png][Obrazek: fs-Screen-2019-04-28-09-07-14.png][Obrazek: fs-Screen-2019-04-29-08-16-45.png][Obrazek: fs-Screen-2019-04-29-08-37-09.png]
Może was zaskoczę, może nie, ale nie wykorzystujemy tutaj pługów, jeśli już, to raz na kilka lat aby poruszyć strukturę gleby. Obecnie mamy połowe Marca, jest chłodno oraz sucho, tej zimy śnieg skończył się już w lutym, a więc już w marcu można było zaczynać sezon poprzez rozwożenie obornika. 

P.S. 
Szkoda że ani Bizon, ani Ursus nie robili takich reklam :/  

Odpowiedz
Taka tam sobie reklama.
Interesujący temat, opis, foty z gry i dodatkowe załączniki dobrze potrafią zachęcić do śledzenia wątku Big Grin
"To nie ten czas, że jak ze wsi to zaraz gorszy"- T.Cz.
[Obrazek: zzzzzbhkfy.png]

Odpowiedz
Dziękuję :Big Grin

Wiosna okazała się łagodna, pozwoliła na zasiewy zbóż, kukurydzy oraz latem soi. Nie szczędziłem nawozu, wraz za obornikiem poszedł nawóz, czy plony będą udane?. Stanowe biura podają, że mogą być rekordowe od kilku dobrych lat, oczywiście co farmer to obyczaj, ktoś inaczej doprawi ziemie, gorzej mu zejdzie, ktoś da mniej nawozu, to podobnie. Tuż po ostatnich siewach soi, przyjdzie czas na prace zielonkowe, przewiduje 3-4 pokosy w tym sezonie. 

[Obrazek: fs-Screen-2019-04-30-13-30-21.png]
International oraz mały MF mają założone bliźniaki.  
[Obrazek: fs-Screen-2019-05-01-16-20-42.png]
90 koni, i mimo wieku, a traktor nadal daje rade... 
[Obrazek: fs-Screen-2019-05-01-17-02-20.png] Tak samo jak i jego więksi bracia....  
[Obrazek: fs-Screen-2019-05-01-16-52-36.png] Sprzęt z europy na amerykańskiej ziemi, ten Polski agregat na prawdę daje radę.

Odpowiedz
Bardzo dobrze trzymasz klimat. Temat do śledzenia Big Grin

Odpowiedz
Nadszedł czas na sianokosy, niestety ale wbrew moim założeniom nie udało się uzyskać tych trzech pokosów, ale dobre i tyle co się ukosiło, wszystko oczywiście trafiło dla hodowli krów.  

[Obrazek: fs-Screen-2019-05-01-19-02-25.png] Ten Ford jest idealny do takich prac, 120 koni czyni go idealnym do prac pomocniczych. 
[Obrazek: fs-Screen-2019-05-01-19-05-40.png]Spotkanie dwóch braci z jednej fabryki, niestety za parę lat trzeba będzie myśleć o wymianie tych ciągników, powodem jest brak części. W okolicy królują same Case IH i John Deer-y. 
[Obrazek: fs-Screen-2019-05-01-19-23-32.png] Klimat w Michigan bywa wredny, zimą -20 stopni, a latem 40 na plusie..  
[Obrazek: fs-Screen-2019-05-01-19-34-28.png] Nawet dla pana Fergusona znalazła się praca. 
[Obrazek: fs-Screen-2019-05-01-21-41-42.png] Koniec sianokosów to najlepszy moment żeby przyjrzeć się maszynom żniwnym. 

P.S. 
Teraz pare adnotacji :Tongue mapka o The valley of old farm, jest to mieszanka ameryki i europy, a to gospodarstwo jest czysto amerykańskie, dlatego screeny starałem się robić właśnie w okolicy tego gospodarstwa aby nie trafić przypadkiem na europe. 
Kolejna sprawa to ten kombajn, przez pierwszy sezon z którego pochodzą screeny używałem w nim hederu 5,2 metra, który jest dostępny na modhubie, jednak był on nadal za mały a w Ameryce raczej z takimi hederami nie latają a używają szerszych, nie oryginalnych tylko różnych firm np. MacDon, dlatego nie mogąc znaleźć odpowiedniego hederu dla niego, pobrałem heder od Acrosa przemalowanego na barwy Case, pasuje do niego, ale widać że to ruski heder, mam nadzieję że nie będzie źle wyglądać na screenach. A szkoda właśnie że nikt nie stworzył idealnego hederu dla niego, potencjał tych kombajnów jest na prawdę ogromny, bez problemu radzi sobie w rzeczywistości z hederami do 7-miu metrów, a koszenie z hederem 5,2 czy nawet 3,6 to czysta paranoja na większych mapach.  
[Obrazek: blog_1470hillside_image5.jpg] Bonus: 
Case porównuje swój kombajn do kombajnu John Deer-a, zgadnijcie który wygra xD. Ale film mimo wszystko z klimatem. 

Odpowiedz
Dużo wyszło siana? Big Grin Dobrze dobrane ujęcia i opisy Big Grin

Odpowiedz
Taka tam sobie reklama.
Jest co śledzić.To mi się podoba Big Grin
Pamiętajmy:
[Obrazek: LogoRespectForModders100px.jpg]

Odpowiedz
No i żniwa, jest już połowa czerwca i jest to najlepszy czas na rozpoczęcie rzepakowych żniw (w tamtym rejonie USA żniwa zaczynają się o około półtora miesiąca wcześniej jak u nas, a w środkowym zachodzie żniwa zaczynają się już w maju :Big Grin ).  
Początkowo obawiałem się czy rzepak spełni sume zbiorów zapisanych w kontrakcie z magazynem Smith Grain. Co. Jednak zostałem mile zaskoczony, sypało 190 buszli z akra. 
Po skończonym rzepaku Axial musiał od razu zaatakować pszenicę, która również sypała bardzo dobrze, nie wiem w sumie co podkusiło mnie aby zostawiać słomę, Peterson i Owen którzy również są współwłaścicielami hodowli bydła co sezon dostarczają świerzą słomę której jest nawet nadmiar, cóż, od przybytku głowa nie boli. 
Tak czy siak, dzisiejsze letnie żniwa okazały się udane, po nich tradycyjnie trzeba było spryskać ścierniska od chwasta i zostawić je na kolejną wiosne, w której zostaną stalerzowane. (Bardzo częsta praktyka rolników zza oceanem, po żniwach zostawiają ściernisko i resztki pryskają jedynie od chwastów i zostawiają to na wiosne :Big Grin ) . 
Kombajn został tymczasowo zakonserwowany i przestawiony na... zbiór kukurydzy i soi, ale to dopiero czeka nas w Listopadzie.

[Obrazek: fs-Screen-2019-05-01-21-54-37.png] Axial mimo 27-miu lat na karku nadal spisuje się nieźle. 
[Obrazek: fs-Screen-2019-05-01-22-05-42.png] A Ford miał pełne ręce roboty przy transporcie, dzięki szybkiej skrzyni biegów świetnie nadaje się w roli transportowej. 
[Obrazek: fs-Screen-2019-05-02-07-57-10.png] Zboże natychmiast było odstawiane do magazynu, z kolei pszenica trafiała do mojego silosu. Może w zime ją sprzedam. 
[Obrazek: fs-Screen-2019-05-02-21-28-25.png]   Pogoda czasami bywała groźna, ale obyło się bez burz, jedynie 70 mil na zachód przeszły dwa tornada. 
[Obrazek: fs-Screen-2019-05-02-08-15-30.png] Jedni opalają się gdzieś w Californi albo w Miami ale tutaj, trzeba pracować. 
[Obrazek: fs-Screen-2019-05-02-21-24-30.png] [Obrazek: fs-Screen-2019-05-03-17-13-58.png] Henry Ferguson byłby dumny, prawilny zestaw jednej marki.

Odpowiedz

Przegląda: 1 gości

Menu