Logowanie Google+ Logowanie Rejestracja

Poszukujemy moderatorów, nie czekaj, złóż podanie już teraz: KLIK

Gospodarstwo Rolne Rollera
Cześć wszystkim!
Długo się zbierałem, aby zacząć od nowa pisać historyjki na temat mojej gry z FS. Pamiętam czasy FS13, kiedy to każdy szanował moddera, a forum tworzyło rodzinę, gdzie każdy pomagał drugiej osobie. Tym tematem choć trochę przywrócić te świetne lata, gdzie spędzałem na jednej mapie ponad 1000h. A więc do dzieła!
P.S. Mam nadzieję, że będziecie się świetnie bawić oraz wczujecie się w bohatera czytając moje historyjki.
P.S.2 Część informacji będzie prawdziwa, część wymyślona.

SE01E00-Początek
Witam Wszystkich na mojej rodzinnej gospodarce!
Ja jestem Piotrek, mam 19 lat i wraz z rodzicami prowadzimy gospodarstwo rolne o powierzchni 39ha w województwie świętokrzyskim, które zajmuje się produkcją roślinną. Aktualnie uczęszczam do technikum informatycznego, a po godzinach robię kursy rolnicze.  Los chciał, że posiadamy tylko dwa kawałki. Pierwszy to ojcowizna, która jest już w naszej rodzinie od 6 pokoleń o powierzchni 7,5ha oraz drugi o powierzchni 31,5ha. Z drugim kawałkiem wiążę się ciekawa historia, ponieważ jest w naszym posiadaniu pierwszy rok, ponieważ udało nam się zrobić bardzo ciekawą wymianę, gdzie znajomy gospodarz-Pan Leszek zaproponował nam, że odda ten kawałek w zamian za nasze 29ha w 5 kawałkach, które graniczyły w większości z jego polami, dzięki czemu mógł sobie porobić większe pola. Wydaje mi się, że to była bardzo zyskowna transakcja dla obu stron. W naszej okolicy można spotkać wszelakie typy gruntów, od urodzajnego czarnoziema przez trudną w uprawie glinę, po piaszczystego "sześć-zeta".  Naszym głównym koniem pociągowym jest Zetor Proxima Power Plus 90 z 2013r., a w czasie żniw nasz okręt żniwny stanowi Case IH Axial Flow 1660 z przystawką Capello Quasar F4. Zapytacie się dlaczego Case? Odpowiedź jest prosta, od kilku ładnych lat siejemy głównie kukurydzę, tylko od czasu do czasu inne zboża, a nie ma nic lepszego niż rotor w kukurydzy, istny dzik to jest. Inne sprzęty to Kverneland AB 85 Vario, agregat samoróbka 3.6m, siewnik Kverneland Accord DL 3m, przyczepa Metaltech DB 8, opryskiwacz Amazone UF 1201 o szer. 15m, rozsiewacz Amazone ZA-M/1201 oraz ładowarka Liebher TL 436-7. W niedługim czasie planujemy skończyć z najmowaniem usług do siewu kukurydzy oraz kupieniem większego konia pociągowego, ale to dopiero jak dostanę dotację na MR. Na wasze pytanie po co nam ładowarka. Już wyjaśniam! Przede wszystkim posiadamy tylko płaskie magazyny to raz, a tur na Proximie by utrudniał logistykę przy nawozach i siewie, a dwa tata dorabia sobie świadcząc usługi dla różnego rodzaju przedsiębiorstw.
Co do historii naszego gospodarstwa to jest bardzo dziwna, ponieważ w latach 90. nasz dziadzio posiadał blisko 130ha, co w tamtych czasach mówiło wszystkim, że jest to bardzo duże gospodarstwo, lecz przez całe życie borykał się z jednym problem, a mianowicie swoją kobietą, kłótnie, separacje, wyprowadzki, aż doszło do tego, że dziadzio nie wytrzymał i się rozwiódł w 2001r. , niestety wyrok sądu był bardzo niekorzystny dla naszej strony, dziadek został z ojcowizną, budynkami oraz trzema mieszkaniami w Warszawie. Obecnie dwa z nich wynajmują moi bracia, którzy nie pokochali ziemi, tak samo jak ja. Od małego pomagam tacie na ile się da. Już wieku 9 lat tata sadzał mnie za sterami poczciwej trzydziestki z siewnikiem,  a sam ganiał 60. z uprawką. Wtedy nasze gospodarstwo było śmiesznej wielkości, bo aż 11ha, ale jakoś udawało mu się z dziadkiem utrzymać rodzinę (dużą pomocą były te trzy mieszkania, które były wynajmowane). Aktualnie dziadzio tylko bierze taborecik i podziwia jak nowy sprzęt, pracuje na naszych areałach. 

Wow. Dotarłeś, aż tutaj?! Nie wierzę, że chciało Ci się czytać, ale jak już jesteś to zostaw coś po sobie, jestem pewien, że zmotywuje mnie to do pisania kolejnych odcinków.

Odpowiedz
Taka tam sobie reklama.
Taki wstęp to ja rozumiem, ekstra Smile

Odpowiedz
Ładna historia się szykuje Smile

Odpowiedz
super extra historyjka Smile

Odpowiedz
Chłopie z niecierpliwością czekam na więcej Smile

Odpowiedz
No początek na duży plus. Smile

Odpowiedz
Taka tam sobie reklama.
SE01E01-Kukurydziane żniwo

Nastał ten piękny czas dla naszego gospodarstwa, kiedy to zbieramy owoc naszej ciężkiej pracy. Od kilku dni robiliśmy przegląd naszego kombajnu, coby wykosił kukurydzę bezproblemowo. Dużym obciążeniem dla naszego kombajnu jest to, że mamy jedną odmianę i nie zjeżdżamy z pola, dopóki przez maszynę nie przejdzie ostatnia kolba. Za sterami okrętu żniwnego zasiadłem sam, a tato woził Proxą złociste ziarno do suszarni. W polę wyruszyliśmy po śniadaniu, ale  zanim dotarliśmy na nie, zatrzymała nas sąsiadka, która pracuje w ARMiR, żeby powiedzieć, że ruszył nowy nabór na modernizacje gospodarstw rolnych oraz MR. Tata podchwycił temat i z wielkim zainteresowaniem słuchał to co nam Pani Halinka mówiła. Po prawie godzinnej rozmowie wreszcie ruszyliśmy na pole, ogromny łan kukurydzy bujał się na wietrze. Pole podzieliłem sobie na kilka części, ponieważ tak mi jest wygodniej. Na całym polu była zasiana odmiana Ricardinio z KWS. Pierwsze dwa przejazdy zwiastowały bardzo słaby plon, ale nie byliśmy zaskoczeni, ponieważ podczas "nalewania w ziarno" była okropna susza. Przecinając się przez środek łanu do zbiornika przybywało bardzo ładnie, tato zaczął się uśmiechać, a Case dawał dość wyraźnie do zrozumienia, że ma co robić. Początkowo tata się nudził, ponieważ woził tylko do suszarni, więc po przyjeździe jeździł na schodkach. Koło 13-nastej zadzwonił Pan Leszek, że już pierwsze tony są wysuszone, więc tato z proxą wreszcie mieli co robić. Na prawdę tato kręcił proxę dość mocno, a i tak ledwie nadążał. Podgarnianie kukurydzy i zamiatanie na podwórku podjął się dziadek i bardzo dobrze mu to szło. Średni plon suchej kukurydzy wahał się w okolicy 9t/ha, co uważamy za bardzo dobry wynik. Kiedy nastała ciemność zaczęły się pierwsze problemy, od błahostki w postaci spalonej żarówki w lampie roboczej na kabinie w Case, po awarie przedniego napędu w Proxie, który nie chciał się rozłączać oraz niskiego ciśnienia powietrza. Po kilku przejazdach tato odkrył przyczynę w postaci uszkodzonego przewodu, który dobija powietrze do przyczepy. Izolacja, kawałek gumy oraz opaska pozwoliło na uratowanie sytuacji. Po 20h koszenia na polu widziałem już ostatnie stojące rośliny, więc wydajność koszenia była bardzo duża. 1,5ha/h na tego dziadka to już wyczyn, ale udało nam się to uzyskać dzięki wprowadzeniu w naszym gospodarstwie sypania w biegu. Po powrocie do domu, wziąłem szybki prysznic, wypiłem piwo(chyba należało mi się) i usnąłem w parę chwil.

Treść widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników którzy potwierdzili adres E-mail. Treść widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników którzy potwierdzili adres E-mail.  Treść widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników którzy potwierdzili adres E-mail. Treść widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników którzy potwierdzili adres E-mail. Treść widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników którzy potwierdzili adres E-mail. Treść widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników którzy potwierdzili adres E-mail.  Treść widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników którzy potwierdzili adres E-mail. 
Treść widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników którzy potwierdzili adres E-mail.
Treść widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników którzy potwierdzili adres E-mail.

Odpowiedz
Dobre maszyny. Smile

Odpowiedz
Bardzo ciekawie redagujesz. Dobra historyjka wzmacnia klimat fot.
"Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą" - Otto von Bismarck
[Obrazek: syy27url.png]

Odpowiedz
szkoda ze nie sa to czasy 2009.net ;v Ciągnij to dalej a zobaczymy co z tego wyjdzie tylko mapa taka bez klimatu

Odpowiedz